Hatıratlarla Ermeni Zulmü 1917 - 1918 - Payidar Yayınları
truck  SİPARİŞLERİNİZ 24 SAAT İÇİNDE KARGO'DA!
Payidar Yayınları
  • Text
Hatıratlarla Ermeni Zulmü 1917 - 1918
(0 Değerlendirme)
Stok Kodu : PYG0061
Stok Durumu : Mevcut
Önceki Fiyat :
120.00 TL
İndirimli Fiyatı :
90.00 TL
Kargo Ücreti : 75.00 TL
Sepette 400.00 TL ve üstü için kargo bedava

Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı’nda Ruslarla Kafkas cephesinde mücadele etti. Ruslar bölgede işgallerle batıya doğru ilerlemeye başladı ancak 1917 tarihinde Bolşevik İhtilali neticesinde askerlerini bölgeden çekmeye mecbur kaldı. Rusların çekilmesiyle meydan Ermeni çetecilere kaldı.

Ermeni çeteciler bölgedeki masum Müslüman Osmanlı halkına katliam yaptılar. Anadolu’muzun doğu şehirlerindeki Müslüman Osmanlı halkı, çoluk çocuk, genç yaşlı, kadın erkek demeyen Ermenilerin zulmüne ve işkencelerine maruz kaldı.

Rusya’da eğitim gören ve emirleri Erzincan’daki Atranik’ten alan Ermeni Çete başı Arşak çetesi ile Bayburt ve köylerinde bulunan milletimize karşı büyük bir katliam yapma amacıyla giriştikleri faaliyetlerin tanıklarından biri de bölgede görev yapan Rus hemşire ve Moskova Tıp Fakültesi öğrencisi Madam Tatyana Karameli’dir. Yazmış olduğu hatıratında Ermenilerin yaptığı işkence ve katliamlardan ayrıntılı olarak bahsetmiştir. Bu çalışmamızda Osmanlı arşivlerinde nüshası bulunan bu hatıratı Osmanlı Türkçesinden transkript ettik. Ayrıca bu hatırata ilave olarak Ermeni çetecilerin vahşetini anlatan Bayburt Belediye Reis’inin raporunu ve yine Ermeni çetecilerin köylere verdiği hasarın belgesine de kitabımızda yer verdik.

Ermeni mezaliminin şahitlerinin hatıratlarını çocuklarının ve torunlarının anlatımıyla nakletmeye çalıştık.

Amacımız, sözde Ermeni soykırımı yalanıyla Türkiye’yi töhmet altında bırakmaya çalışan Ermenilerin halkımıza yaptığı katliamları belgelemek ve şehitlerimizin, gazilerimizin hatırasını milletimize ulaştırmaktır.

Yorum Yapın
Yorum yapabilmek için üye girişi yapılması zorunludur
ÜYE GİRİŞİ / YENİ ÜYELİK
0 değerlendirme ve yorum
Bu ürün için değerlendirme yapılmamış!